Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

bydlení

/stránku postupně zaktualizuji, už bydlíme trochu jinak, zavedli jsme doma morčecí pokojíček... ale pro inspiraci zatím nechávám náhled dřívější podoby našeho bydlení;)

 

Jak se u nás bydlí 

 Bydlí se u nás výborně:) Většina morčat okupuje tři králíkárny (tedy vlastně morčatárny) na zahradě, pár vyvolených (echt důchodci, marodi a sem tam i matky s dětmi) vegetí v teple domova.... na půdě máme ještě zásobu klecí a plastboxů.... takže v případě nouze nejvyšší je možné celý chov přesunout pod střechu:) Zatím ale nic podobného neplánujeme, protože venku se morčákům daří výborně.

Občas u nás návštěvníci z řad milovníků morčat zkoumají nejrůznější konstrukční vychytávky (hlavně u vnitřního bydlení), uchycení napáječek, spoje.... až s zadaří, tak sem hodím pár fotek pro Vaši inspiraci, mohly by se hodit, pokud byste doma také něco montovali... ;)

   

 

 

 

Toto je jedna z našich morčatáren (ta, ke které jsme dostali Berušku a Ferdu:)

Příčky dělící kotce jsme zlikvidovali, takže vznikly dva obrkotce.

Vrchní obrkotec patří Berušce s Ferdou, ve zbytku našich venkovních kotců se nám to střídá dle potřeby..

V obrkotcích bydlí vždy 2-4 morčata, v těch klasických bydlíme po dvou.

 

 

 

 

 

 

 

  A toto je naše morčatárna číslo 2. Spodek je řešen stejně jako je tomu u předchozí morčatárny- příčka je pryč. Vršek je normálně rozdělen na dva bytečky pro páry:) -na fotce je Dýdžej s Aminou, Frolík se Zubejdou, a dole pak Syčák a jeho harém.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A ještě pohled na obě předchozí morčatárničky, tentokrát zavřené.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A nakonec venkovní morčatárna č. 3... řádný fortelný výrobek z borových prken, těžká jako blázen:) Tu by neodnesl ani tajfun.

Jedná se o šest kotců standardní velikosti- pro ubytování morčecích dvojic akorát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všechny venkovní morčatárny jsou umístěné pod terasou, takže na ně neprší. Ve stejném prostoru skladujeme hobliny a seno, ve kterém se s oblibou vyvaluje kóča Dudla..

..jak se takový šnek sena dostane pod terasu si můžete prohlédnout zde, je to poměrně zábavné pokoukání:)))) www.kralici.cz/morcata/alba.asp


 
 ......a takto se bydlí doma.

  Vlastní výmysl, vlastní výroba:)

  Paneláček už máme docela dlouho, a zatím mne nenapadla žádná věc, kterou bych v případě výroby dalšího vyřešila jinak, takže vřele doporučuju řešit vnitřní bydlení právě takto, je to velmi praktické na provoz, relativně levné a v neposlení řadě i velmi snadné na výrobu, za chvíli je hotovo a člověk nepotřebuje ani žádné extra nářadí, stačí vrtačka, a pak žehlička na hrany.

Korpus paneláčku je z laminované dřevotřísky, záda ze sololaku. Jednotlivé dřevotřískové dílce jsou spojené konfirmáty, sololak je přitlučen hřebíčky.

Patýrka jsou tvořena vaničkami z Ikey.  Spodní vanička leží na mezistěně, která pro vyztužení bohatě stačí, takže vrchní dvě vaničky už mohou být zavěšeny jen na dřevěných hranolcích.

Další vaničku lze dát úplně dolu na zem. My tam máme plastbox.

Paneláček je velmi praktický na údržbu, protože jednotlivé vaničky lze po vysunutí hodit pod sprchu a dokonale umýt. I lamino a sololak lze pohodlně otřít mokrým hadrem, takže omyvatelné je v případě potřeby kompletně všechno.

Napáječky máme uchycené pomocí oček a drátků, také superrychlé a superpraktické, kdyžtak někdy vyfotím...
 

 

 

 

 

....a ještě ,,pololetecký" pohled na obyvatele paneláčku. Stabilně po celý rok doma bydlí důchodci věkové kategorie 6+ (to jest Leticie, Buvol, Sisina a Bejbyna). Akorát Beruška je výjimka, sice už má šesté narozeniny taky dávno za sebou, ale zimu přímo zbožňuje a doma by se jí nelíbilo, takže tu nenutím:), v zimních měsících mají domácí pobyt jistý ještě Gregor se svojí artrózou a zimomřivý Dýdžej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Venkovní výběhy

 

 

....v králíkárnách a paneláčku naše morčata samozřejmě celý svůj život netráví. V sezóně se do svých kotců chodí hlavně vyspat, dny tráví venku.. foto vlevo je z transportu z morčatáren na pastvu:)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Morčáci se popásají buď v jednom z menších výběhů...:

   takto vypadá menší výběh po odklopení... hledejte 2 morčata:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

......nebo ve velkém výběhu:

......a nebo navolno (to si užívají nejvíc):

  

TOPlist